LMR nariai dalyvavo tarptautinėje konferencijoje Rygoje


 
Lietuvos mediatorių rūmų nariai dalyvavo 2022 m. vasario 16 d. Turibos universitete Rygoje (Latvijoje) vykusiame baigiamajame Codemal projekto renginyje. Tarptautinėje konferencijoje buvo pristatyti visi projekto rezultatai, aktualiausiais klausimais pranešimus skaitė Latvijos, Lietuvos, Austrijos, Italijos, Jungtinės Karalystės ir Lietuvos mokslininkai bei praktikai. Pranešėjų tarpe buvo net trys Lietuvos mediatorių rūmų nariai.
 
 
Prof. dr. Agnė Tvaronavičienė, LMR Tarybos narė ir MRU Mediacijos ir darnaus ginčų sprendimo laboratorijos vadovė pristatė pranešimą “Mediacijos propagavimas: 5 patarimai, kaip pasiekti didesnę sėkmę” (angl. Mediation Advocacy: 5 Tips for Greater Success).
 
 
Tuo tarpu LMR Tarybos narė, mediatorė Ingrida Sviderskienė ir Mykolo Romerio Universiteto profesorė, LMR narė, advokatė Inga Kudinavičiūtė-Michailovienė pasidalino „Advokatų ir mediatorių lūkesčiais vieni kitiems mediacijos proces” (angl. The lawyers and mediators’ expectations towards each other during mediation process).
 
 
Šeimos ginčai, turintys tarptautinį elementą, yra ypatingai jautrūs, nes dažniausiai yra susiję su vaiko gyvenamosios valstybės pakeitimu, apribojamomis abiejų tėvų galimybėmis lygiomis dalimis dalyvauti vaikų auklėjime, iššūkiais, siekiant išsaugoti vaiko ir kitoje valstybėje gyvensiančio tėvo ar motinos ryšį. Tokie ginčai yra ypač sudėtingi teisiniu požiūriu, kadangi sprendžiant juos dažnai tenka taikyti bent dviejų skirtingų valstybių teisę, būtina gerai išmanyti tarptautinės privatinės teisės nuostatas. Mediacija, kaip vienas iš efektyviausių šeimos ginčų, turinčių tarptautinį elementą, sprendimo būdų jau seniai yra plačiai taikomas užsienio valstybėse. Lietuvoje tokia praktika iki 2020 m. buvo gana reta ir sietina daugiausiai su pavienėmis neteisėto vaiko išvežimo bylomis. Įtvirtinus mediaciją kaip privalomąją ikiteisminę šeimos ginčų sprendimo tvarką tokių atvejų ženkliai padaugėjo. Tai sukėlė ir naujų iššūkių, susijusių su mediatorių ir advokatų vaidmenų atribojimu, poreikiu glaudžiai bendradarbiauti siekiant užtikrinti geriausius vaiko interesus.
 
 
Mykolo Romerio universitetas (MRU) kartu su Turibos universitetu (Latvija), Genujos universitetu (Italija) ir Graco universitetu (Austrija) 2019 m. rugsėjį – 2022 m. vasarį vykdė (angl. „Justice”) programos projektą “Bendradarbiavimo tarp mediatorių ir advokatų skatinimas“ (Codemal). Šio projekto strateginiai partneriai Lietuvoje – Lietuvos advokatūra ir Lietuvos mediatorių rūmai. Svarbiausias šio projekto tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp ginčų sprendimo specialistų tam, kad užtikrinti efektyvų Briuselio II bis reglamento taikymą bei veiksmingą mediacijos šeimos ginčuose, turinčiuose tarptautinį elementą, procesą.
 
 
Baigiamieji projekto renginiai ir jų sėkmė, patvirtino spėjimą, kad mediacijos plėtrai būtinas efektyvus tarpinstitucinis bendradarbiavimas, nes tik ryšys tarp skirtingas funkcijas atliekančių specialistų, jų gebėjimas bendrauti tarpusavyje veda prie bendro tikslo – taikesnės visuomenės kūrimo. Tagi dalijamės nuoroda http://codemal.turiba.lv/ , kur galite susipažinti su projekto partnerių paruoštomis rekomendacijomis ir gerosios praktikos pavyzdžių rinkiniais bei mokomaisiais filmukais.